خانه » IELTS » تفاوت TOEFL و IELTS در چیست؟
02 خرداد 1400

تفاوت TOEFL و IELTS در چیست؟

TOEFL و IELTS

ازمون TOEFL

ازمون تافل یک ازمون آمریکایی است یعنی برگزار کننده ان سازمان ETS امریکا است. ETS یک سازمانی شبیه سازمان سنجش ایران است که برگزاری چند ازمون مهم را بر عهده دارد.از جمله ازمون های دیگری که سازمان ETS برگزار می کند ازمون GRE است. ازمون تافل انواع مختلفی دارد که رایج ترین ان تافل IBT (Internet Based TOEFL) است که به صورت اینترنتی و انلاین برگزار می شود. این ازمون 3.5 الی 4 ساعت طول می کشد. این زمان متفاوت است زیرا تعداد سوالات و زمان پاسخگویی نسبت به هر ازمون ممکن است تفاوت داشته باشد.

بخش ریدینگ، لیسینینگ، اسپیکینگ و رایتینگ دارد. تمام سوالات 4 جوابی هستند. بخش ریدینگ ان 36-56 سوال است که 60 تا 80 دقیقه را به خود اختصاص می دهد. لیسینینگ ان معمولا 34-51 سوال است و 60 تا 90 دقیقه زمان می برد. اسپیکینگ ان از 6 تسک تشکیل می شود و 20 دقیقه زمان دارد. همچنین رایتینگ آن از دو تسک تشکیل میشود و 50 دقیقه وقت دارد.

ازمون IELTS

ازمون IELTS یک ازمون بریتانیایی است که توسط دانشگاه کمبریگ انگلستان ، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز ایلتس استرالیا برگزار می شود. هرکدام از این سازمان ها برگزاری ازمون مناطقی را بر عهده دارد. نوع انلاین ازمون ایلتس کمی تازه است که در تهران برگزار میشود ولی نوع کتبی ان در اکثر شهر ها برگزار میشود. ازمون ایلتس زمانش نسبت به تافل کمتر است 2 ساعت و 40 دقیقه زمان دارد. البته قابل ذکر است که بخش اسپیکینگ ایلتس در یک روز جدا برگزار می شود. یا چند روز قبل ازمون کتبی یا بعد ان. ازمون اسپیکینگ شبیه مصاحبه های شغلی است که دعوت میکنند و در این ازمون که 11 الی 14 دقیقه طول میکشد سوالاتی پرسیده میشود تا شما پاسخ دهید.

در ایلتس سوالات انواع مختلفی دارد و تماما 4 گزینه ای نیست چه در بخش لیسینینگ یا ریدینگ و یا رایتینگ، جواب سوالات در ازمون ایلتس از نوع جواب کوتاه ، جایگذاری، مچینگ، ،صحیح و غلط، مین ایدیا و انتخابی هستند.ازمون ایلتس در دونوع اکادمیک و گنرال برگزار میشود. ازمون اکادمیک برای کسانی است که به منظور تحصیل میخواهند در ازمون شرکت کنند و قصد تحصیل در دانشگاه های خارجی را دارند. ایلتس گنرال برای مهاجرت های شغلی یا عمومی است و سازمان های مهاجرتی مدرک ان را درخواست میکنند.

تفاوت TOEFL و IELTS

در حال حاضر آزمون IELTS محبوبیت بیشتری در ایران دارد. دلیل رایج بودن این ازمون این است که به نوعی ازمون ساده تری است. اما نه از این نظر که سوالات ساده تری داشته باشد. در ازمون ایلتس بخش ها جداگانه است و باهم تداخل ندارند. اما در ازمون تافل بخش لیسینینگ در همه جای ازمون شایع است. اگر کسی لیسینیگ قوی ای ندارد خیلی بهتر است که ازمون ایلتس را انتخاب کند. لیسینینگ در ازمون تافل بیشتر امریکایی است ودر ازمون ایلتس اکثرا بریتانیایی می باشد .پس باید این نکته در نظر گرفته شود که شما به کدام یک از این زبان ها تسلط بیشتری دارید.

تفاوت مهم دیگر این دو ازمون در بخش رایتیگ است. در ازمون رایتینگ ایلتس جواب را می نویسند ولی در ازمون تافل ان را تایپ می کنند.  و این را باید در نظر بگیرید که اگر دست خط خوبی ندارید ازمون تافل برای شما بهتر است.

رایتینگ در TOEFL و IELTS

نکته دیگر در ازمون های TOEFL و IELTS این است که در بخش رایتینگ تسک دوم تافل در هر تسک شما حداقل باید 300 کلمه در   30 دقیقه تایپ کنید اما در ازمون ایلتس شما در 40 دقیقه باید 200 الی 250 کلمه بنویسید. در تسک یک نیز زمان برای هردو 20 دقیقه است ولی تعداد کلمات لازم برای تافل بیشتر است به علاوه همانطور که قبلا نیز گفته شد شما در ازمون تافل باید پاسخ ها را تایپ کنید. در بخش اسپیکینگ تافل در همان جلسه ازمون سوال پرسیده میشود و شما باید همان جا پاسخ دهید و جوابتان در بازه ی زمانی 45 الی 60 ثانیه ضبط می شود. ممکن است در یک جلسه چندین نفر همزمان شروع به صحبت کردن بکنند که این برای کسانی که قدرت تمرکز بالایی ندارند مشکلاتی به وجود می اورد.

warlock

یک وردپرس کار دوست داشتنی :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× مشاوره آنلاین!
preloader